Bursa'nın akciğerleri Uludağ tüm heybetiyle yanıbaşımızda duruyor. Uğruna padişahların savaşa giriştiği bir dağ Uludağ ve şehirleşen Bursa'mız için doğal durumunun korunması münasebeti ile çok önemli. Uçsuz bucaksız ormanları, yaban hayatı, çiçek ve otlarla bezeli toprağı ve soğuk mevsimlerdeki karı ile o kadar güzelki. Peki çocuklarımızın sağlığı için Uludağ'dan nasıl yararlanabiliriz bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle çocuklarımızın herhangi bir hastalığı var ise ve o ara bir yerlere seyahat etmeyi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz eğer çocuğunuzun seyahat etmesini uygun görmezse kesinlikle seyahat etmemeli ve çocuğunuzla birlikte evde kalmalısınız. Eğer çocuğunuzun herhangi bir sağlık problemi veya yakınması yoksa mevsime göre giyindirmek şartıyla seyahat engeli yoktur.

Uludağ kış aylarında karlı olduğu için eğer bebek sahibiyseniz Uludağ'a çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Bebekler derdini konuşarak anlatamayacağı veya rahat söyleyemeyeceği için bu durum risklidir. Ama çocuğunuz 7 yaşından büyükse iyi giyindirmek şartıyla ve terleme, rüzgara maruz kalma gibi durumlara dikkat ederek kışında Uludağ'a çıkabilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarında bebek veya ergen tüm yaş grubundaki çocuklarımızla eğer çocuğumuzun herhangi bir allerjik rahatsızlığı yoksa ve doktorunuzdan aksi yönde bir tavsiye gelmediyse gönül rahatlığı ile Uludağ'ın eşsiz güzelliğinden ve temiz havasından faydalanmak gayet hoş bir durum olacaktır. Hatta şehrin havasındansa mümkün olduğunda Uludağ'ın temiz havası çocuklarımıza hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan faydalı olacaktır.

Bir çocuk doktoru olarak Bursa'nın sembolu Uludağ'a bende sıklıkla gidiyor ve derin nefes alıp vererek tempolu yürüyüş yapıyorum. Aynen yetişkinlerde olduğu gibi temiz hava çocuklarımızın kan dolaşımına, kemik gelişimine ve metabolizmasına olumlu katkılar sunacaktır. Bursa'da şüphesiz en temiz hava Uludağ'da olduğundan anne babalara tavsiyemiz mümkün olduğunca gidin ve orada derin nefes alın.